22. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, 20-22 kwietnia 2024 r.

W 2024 r. w 22. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki bierze udział również Biblioteka Uniwersytecka. Organizujemy cztery spotkania warsztatowe o różnej tematyce, zachęcające do poznawania różnych płaszczyzn otwartości:

1) Otwartozamknięci, czyli, jak i po co zabezpieczamy zbiory, gdzie poznaliśmy tajemnicę Biblioteki niczym kota Schrödingera, która jest otwarta i zamknięta jednocześnie, zabezpiecza zbiory po to, by je udostępniać, chroni po to, by je pokazywać; 

Biblioteka jako instytucja jest ciekawym fenomenem i kryje w sobie nielogiczną logikę: Oparta jest na swoistej antynomii – może być jednocześnie otwarta i zamknięta. Może zapraszać, gościć, oferować, a jednocześnie bronić dostępu, ograniczać i odgraniczać. Jak to się dzieje? Zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki Uniwersyteckiej, która otworzy się po to, by pokazać, jak się zamyka… To znaczy mówiąc wprost: jak zamyka swoje zbiory, by ocalić je dla przyszłych pokoleń. Zaprezentujemy te działania biblioteki, które mają na celu ochronę i zabezpieczenie księgozbioru. Opowiemy o opracowaniu książek, interwencji konserwatorskiej, pracach digitalizacyjnych, być może uchylimy rąbka tajemnicy o najnowszych zabezpieczeniach technicznych. Dowiecie się, po co, dlaczego i co robimy, komu potrzebne są nasze książki, jaki jest cel naszego istnienia. Zaprezentujemy najciekawsze operacje biblioteczne, podyskutujemy, odpowiemy na pytania. Jesteśmy dla/na Was otwarci!

Prowadząca: dr Liliana Lewandowska. W roli ekspertów: Grzegorz Szturo, Agnieszka Dwornik, Lidia Bannach-Szewczyk, Piotr Kurek
22 kwietnia, godz. 17.00-18.30, Czytelnia Chińska, limit miejsc, obowiązują zapisy

2) Otwórz drzwi czasu: warsztaty interaktywnych opowieści cyfrowych, podczas których pokazaliśmy, jak tworzymy opowieści oparte na osi czasu i na czym polega idea storytellingu cyfrowego;

Dedykowane są wszystkim pasjonatom, którzy chcą zdobyć wiedzę i umiejętności w tworzeniu opowieści opartych na osi czasu. Zanurz się w fascynującym świecie storytellingu cyfrowego, korzystając z otwartoźródłowego narzędzia Timeline JS. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję odkryć, jak krok po kroku tworzyć interaktywne opowieści, wykorzystując osi czasu. Pracując z profesjonalnym narzędziem Timeline JS – otwartoźródłowym oprogramowaniem ułatwiającym proces tworzenia, uczestnicy zdobędą praktyczne umiejętności. Ponadto, warsztaty to doskonała okazja do nawiązania kontaktów z innymi entuzjastami, dzielenia się pomysłami na kreatywne opowieści oraz wspólnego rozwijania umiejętności w dynamicznej atmosferze.

Prowadzący: dr Dominik M. Piotrowski

22 kwietnia, godz. 15.30-16.30, s. 140 BG, limit miejsc, obowiązują zapisy

3) Sztuka bez granic: kwestie własności wizualnej w erze technologii, gdzie z inspirującej rozmowy z prof. dr hab. Moniką Wałachowską (Katedra Prawa Ubezpieczeniowego i Medycznego Wydziału Prawa i Administracji UMK) dowiedzieliśmy się, czy istnieją odpowiednie regulacje prawne w Polsce i Europie dotyczące prawa autorskiego do wytworów generatywnej sztucznej inteligencji, czy wytwory te podlegają prawom autorskim oraz kto i na jakich warunkach może z nich korzystać;

Nie da się ukryć, że z impetem wkroczyliśmy w XXI wiek. Jeszcze 10-15 lat temu nikt nie spodziewał się, że sztuczna inteligencja będzie tak popularna, że z powodzeniem będzie funkcjonować w tak wielu dziedzinach życia, w nauce, kulturze, technologiach. W związku z rozwojem AI i zastosowaniem rezultatów jej pracy w życiu codziennym, prywatnym i w pracy rodzą się pytania: Gdzie są granice otwartości twórczej w dziedzinie sztuki cyfrowej? Czy rezultaty pracy AI podlegają prawom autorskim? Kto ma prawa do wygenerowanych przez algorytmy / AI obrazów? Jakie prawa mają ci, którzy korzystają z tych dzieł? Czy istnieją różnice w prawach autorskich między tradycyjnymi dziełami stworzonymi przez ludzi a tymi, które są wynikiem pracy algorytmów AI? Jak powinny być zabezpieczone prawa autorskie przy wykorzystaniu AI w przypadku wytworów, które wykorzystują materiały chronione prawami autorskimi jako część procesu twórczego? Na te i na wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć podczas debaty w Bibliotece Głównej, do której zaprosiliśmy eksperta ds. praw autorskich. Przyjdź i dowiedz się, w jaki sposób najlepiej korzystać z generatywnej AI.

Prowadząca: dr Liliana Lewandowska. W roli eksperta: dr hab. Monika Wałachowska, prof. UMK

22 kwietnia, godz. 11.00-12.30, Czytelnia Chińska, limit miejsc, obowiązują zapisy

4) Japońska sztuka temari otwarta na świat, gdzie uczestnicy porwani zostali do interesującego świata japońskiej sztuki ozdabiania kul.

Temari jest japońską sztuką ozdabiania kul. Ich historia wiąże się z grą kemari. Czym jest ta gra, czym jest temari, jaki jest związek z geometrią, czy Platon też mógłby coś odnaleźć dla siebie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas spotkania. Dla chętnych będzie też możliwość zrobienia kulki temari i zabrania na pamiątkę.

Prowadzące: Katarzyna Burnicka, Daria Fabisiak, Grażyna Pazdyka

22 kwietnia, godz. 10.00-14.00, hol BG

 

Relacje: