Jestem doktorem nauk humanistycznych, licencjatem rzymskim w dziedzinie teologii, starszym kustoszem dyplomowanym Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

W latach 2000-2005 studiowałam filologię germańską na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracę magisterską napisałam pod kierunkiem prof. dr. hab. Horsta Hartmanna pt. Verteidigung der bürgerlichen Familie gegen Ansprüche des Adels in Ifflands ländlichem Sittengemälde "Die Jäger". Prawie w tym samym czasie rozpoczęłam 5-letnie studia magisterskie na kierunku teologia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2002-2007). Praca magisterska powstała na seminarium z teologii i egzegezy biblijnej pod kierunkiem ks. dr. hab. Dariusza Koteckiego pt. Ap 12 jako synteza demonologii biblijnej. W roku 2005 od razu po studiach filologicznych zostałam przyjęta na studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na specjalność literaturoznawczą. Rozprawa doktorska powstała pod opieką dr. hab. Włodzimierza Zientary, prof. UMK na temat: Theatrum atrocissimorum fatorum. Eine literarhistorische Quellenstudie über die Pest in Danzig 1709. W latach 2007-2010 byłam słuchaczką Podyplomowego Studium Teologicznego (cykl czterosemestralny ad licentiam na seminarium podyplomowym z Teologii Biblijnej Nowego Testamentu u ks. bpa prof. dr. hab. Zbigniewa Kiernikowskiego, cykl dwusemestralny ad lauream na seminarium naukowym u ks. prof. dr. hab. Waldemara Chrostowskiego). W 2010 roku uzyskałam stopień naukowy licencjata rzymskiego. W roku 2018 ukończyłam studia podyplomowe w zakresie bibliotekoznawstwa i informacji naukowej.

Akademickie doświadczenie zawodowe zdobyłam w następujących instytucjach: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Filologiczny, Katedra Filologii Germańskiej (wykładowca); Wyższa Szkoła Języków Obcych w Świeciu (wykładowca); Uniwersytet Szczeciński, Wydział Filologiczny, Instytut Filologii Germańskiej (adiunkt); Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej w Toruniu (adiunkt). Ponadto piastowałam funkcje Rektora (Wyższa Szkoła Języków Obcych w Świeciu, do 2012 r.) oraz Dziekana (Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej w Toruniu, do 2013 r.), z sukcesem i przy współdziałaniu władz dziekańskich oraz rektorskich wprowadzając w tych instytucjach pierwszy etap reformy organizacji studiów, prac naukowo-badawczych i funkcjonowania szkoły, nałożone mocą nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Od 2011 r. pracuję w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu, pełniąc funkcję sekretarza naukowego. Jestem koordynatorem imprez Biblioteki Uniwersyteckiej podczas Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Od stycznia 2024 r. jestem również koordynatorem Zespołu ds. Promocji Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, a od listopada 2024 r. pełnię funkcję zastępcy dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej ds. naukowych i promocji.

Jestem stypendystką Niemieckiego Instytutu Historycznego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie (Zentrum für Historische Forschung Berlin der Polnischen Akademie der Wissenschaften); Forschungszentrum Europäische Aufklärung Potsdam (DAAD); Herzog-August-Bibliothek Wolfenbüttel (Dr. Günther Findel-Stiftung); Polskiej Misji Historycznej w Würzburgu (Deutsch-Polnische Wissenschaftsstiftung); Staatsbibliothek zu Berlin (Stiftung Preußischer Kulturbesitz). Współpracuję z naukowcami i badaczami polskimi i zagranicznymi, przygotowując tłumaczenia i uczestnicząc w projektach naukowych i grantach. Jestem członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

Wśród moich zainteresowań naukowych znajduje się przede wszystkim duchowość człowieka w okresie nowożytnym i wpływająca na niego literatura budująca (piśmiennictwo religijne i prywatna pobożnościowa lektura domowa).