Kolekcja najcenniejszych opraw średniowiecznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Google Arts & Culture

Od 16 stycznia br. w profilu UMK w Google Arts & Culture podziwiać można kolekcję średniowiecznych opraw gotyckich z okresu od XIII do pocz. XVI wieku, przechowywanych w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej. To część cymeliów, które prezentowane są od 14 grudnia 2024 do 2 marca br. w Ratuszu Staromiejskim na wystawie "Oprawy gotyckie XIII–XVI wieku ze zbiorów toruńskich".

Kolekcja cyfrowa Uniwersytetu w Google obejmuje na ten moment około 150 obiektów wyselekcjonowanych z zasobów Biblioteki Uniwersyteckiej. Są to przede wszystkim wizerunki Mikołaja Kopernika (upowszechnione w ramach jubileuszu pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątej rocznicy śmierci Astronoma w 2023 r.), srebrne oprawy księcia Albrechta Hohenzollerna 3D oraz upublicznione w styczniu tego roku przepiękne w swojej formie introligatorskiej i niezwykle wartościowe oprawy gotyckie z epoki średniowiecza.

Dodatkowo w ramach kolekcji dostępne są dwie kolejne wystawy cyfrowe:

·      „Oprawy gotyckie: ukryte detale”, ukazująca niezwykłą ornamentykę zdobień, czyniącą każdą oprawę niepowtarzalnym dziełem sztuki i świadectwem historii,

·      oraz „Oprawy gotyckie XIII-XVI wieku”, przedstawiająca różnorodność form dekoracji i zdobnictwa średniowiecznych opraw, a nawet techniki i materiałów introligatorskich.

Obie wystawy pozwalają widzom na odkrycie fascynujących szczegółów warsztatu introligatorskiego i historycznego kontekstu tworzenia tych wyjątkowych artefaktów pochodzących ze zbiorów Biblioteki UMK.

Dla przypomnienia oprawy, które upublicznione zostały w Google Arts&Culture, podziwiać można na żywo na wystawie w Ratuszu Staromiejskim, która potrwa jeszcze do 2 marca br. Na ekspozycji znalazło się ok. 70 cymeliów introligatorstwa europejskiego z instytucji toruńskich: Biblioteki Uniwersyteckiej, Książnicy Kopernikańskiej, Archiwum Państwowego i Muzeum Diecezjalnego, a także m.in. dzieła malarstwa i rzeźby gotyckiej, prezentujące motyw oprawnych ksiąg ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Z okazji wystawy wydano również bogato ilustrowany, dwujęzyczny katalog (oprac. Arkadiusz Wagner, współpr. Magdalena Awianowicz, Marta Czyżak, Beata Madajewska, Krzysztof Nierzwicki).