Granty i projekty w BU
W Bibliotece Uniwersyteckiej pracuję jako sekretarz naukowy od lipca 2011 r. (od momentu świadomego powrotu z obczyzny, tj. po epizodzie pracy w odległym Szczecinie - Toruń to jednak moje miasto!). Od początku we współpracy z zastępcą dyrektora ds. informacji i innowacji śp. mgr Bożeną Bednarek-Michalską prowadziłyśmy tabelę grantową, w której wpisywany był każdy wniosek o grant wraz z adnotacją o przyznaniu (lub nie) środków finansowych na realizację planowanych działań.
W sumie od 2011 do 2024 r. (w ciągu ponad 13 lat pracy) przygotowanych zostało 66 wniosków o granty i projekty różnego rodzaju (wg grantodawców: głównie MNiSW/MEiN, MKiDN, MSZ, NCBiR, NIMOZ, NCN, UE, wg programów: głównie NPRH Fundamenty, NPRH Dziedzictwo narodowe, NPRH Uniwersalia, DUN/SON, NCN Sonata, NCN Miniatura, NCN Opus) na łączną kwotę ponad 56 milionów złotych i ponad 3,5 miliona euro. Pozyskaliśmy dofinansowanie z 31 grantów i projektów na sumę ponad 19,5 miliona złotych i prawie 70 tysięcy euro, przy czym w momencie publikowania tej notatki w rozpatrywaniu są nadal 3 granty na kwotę 2.173.171,40 złotych. Według kryterium ilości złożonych wniosków osiągamy pułap niemalże 50% skuteczności, według kryterium finansowego (przyznanych środków finansowych) spada on do 34,6% dla grantów w polskich złotych oraz 1,91% dla grantów w euro. Średnia jest bardzo dobra, biorąc pod uwagę różnorodność planowanych zadań, rolę Biblioteki na ogólnopolskim rynku akademickim oraz ilość programów grantowych, które przeznaczone są stricte dla bibliotek. Warto odnotować, że największą liczbę grantów stanowią te z programu MNiSW/MEiN na Działalność Upowszechniającą Naukę, przekształconego później na Społeczną Odpowiedzialność Nauki.
Granty i projekty dotyczyły głównie działań związanych z opracowaniem, przygotowaniem konserwatorskim i digitalizacją dawnych i współczesnych materiałów bibliotecznych i archiwalnych, znajdujących się w zbiorach BU UMK. Towarzyszyły im zadania informatyczne, jak choćby w postaci stworzenia dedykowanych serwisów internetowych (baz danych, stron domowych projektów i wystaw cyfrowych), a także prace wydawnicze (przygotowanie i druk książek, wystaw planszowych, druków akcydensowych).
Dla zobrazowania kilku wybranych przedsięwzięć polecam przejrzenie stron www:
- informacje o pozyskanym dofinansowaniu na stronie domowej BU;
- wystawy cyfrowe, przy czym w ramach grantu przygotowano jedynie wystawy „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika (1543) w bibliotekach polskich, eodOPEN UMK, O pożytkach z ksiąg cyfrowych, Wirtualna podróż śladami historii;
- projekt naukowy w Polona.pl.