Działalność naukowa Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu (cz. 4)
Od lat 90-tych XX wieku do drugiej dekady XXI wieku
W dniu 1 kwietnia 1991 roku Oddział Prac Naukowych przeszedł kolejną zmianę w składzie osobowym. Na emeryturę odeszła formalnie M. Nędzewicz, która pełniła jednak funkcję kierownika aż do wygaśnięcia umowy, tj. do 30 września kolejnego roku. Od 1 października 1991 roku w związku z odejściem na emeryturę E. Pogorzelskiej oddelegowano na drugie stanowisko w oddziale młodszego bibliotekarza Małgorzatę Laskowską, która bibliotekę opuściła 1 września 1992 roku. Z dniem 10 sierpnia tegoż roku na miejsce M. Nędzewicz oddelegowano z Oddziału Opracowania Zbiorów Zwartych mgr Danutę Samsel, która od 1 listopada pełniła funkcję kierownika oddziału i była jedyną osobą w nim zatrudnioną. Z dniem 1 października 1993 roku D. Samsel odwołana została z funkcji kierownika Oddziału Prac Naukowych i powołana na okres 3 lat na stanowisko sekretarza naukowego Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Był to jednocześnie ostatni rok działalności oddziału, bowiem jego funkcje przejął na kolejne lata aż do dnia dzisiejszego sekretarz naukowy.
Lata dziewięćdziesiąte cechuje zdecydowanie większa aktywność naukowa w zakresie pozyskiwania grantów finansowanych zarówno z źródeł zewnętrznych (np. KBN), jak i przez UMK na realizację projektów naukowych, związanych w dużej mierze z profilem działalności biblioteki. W zakresie przygotowania wniosków o granty pomocą organizacyjną i techniczną służył właśnie sekretarz naukowy. Bibliotekarze organizowali swoją pracę także w ramach stałych grup roboczych, doszkalając się i szkoląc m.in. w zakresie komputeryzacji, KHW czy opracowania rzeczowego. Były to komisje i komitety zajmujące się problematyką bibliotek, zespoły, których działalność dotyczyła tematów opracowywanych przez bibliotekarzy, choć nie zawsze łączących się bezpośrednio z pracą w danym oddziale. W związku z komputeryzacją biblioteki odnotowuje się także większy udział w konferencjach naukowych, poświęconych temu zagadnieniu, i stażach zagranicznych np. w ramach programu Tempus w Hull w Wielkiej Brytanii. Biblioteka otworzyła się zatem na różne inicjatywy i współpracę z ośrodkami zagranicznymi, m.in. Hull, Newcastle, Rostockiem, Oldenburgiem, i kontynuuje ją aż do dnia dzisiejszego. Bibliotekarze prowadzili nadal działalność promocyjną, do której należały m.in. popularyzatorskie audycje radiowe nt. polskich bibliotek i ich zbiorów czy wystawy okolicznościowe ze zbiorów bibliotecznych, organizowane za granicą.
Z okazji pięćdziesięciolecia uniwersytetu biblioteka zorganizowała w dniach 27–29 września 1995 roku ogromną konferencję pt. „Rola i funkcje nowoczesnej biblioteki akademickiej”, na którą zaproszeni zostali m.in. wybitni znawcy tematu z zagranicznych ośrodków naukowych z USA, Wielkiej Brytanii, Luksemburga, Rosji, Niemiec, Litwy, Łotwy i Estonii. Było to z pewnością jedno z bardziej znaczących wydarzeń w historii biblioteki, które stało się okazją do przedyskutowania takich zagadnień jak finansowanie działalności bibliotek, przyszłość bibliotek wirtualnych, paradygmat bibliotekarza akademickiego, biblioteka w procesie dydaktycznym i informacyjnym, komputeryzacja czy światowy rynek bibliotecznych technologii informacyjnych28.
W 1998 roku funkcję p.o. sekretarza przejęła mgr Anna Kozłowska-Zawadzka, którą pełniła aż do objęcia tego stanowiska przez dr Lilianę Lewandowską (Górską) w dniu 15 lipca 2011 roku. Do obowiązków sekretarza należała wówczas działalność naukowo-organizacyjna, tj. obok prac sprawozdawczych i ankiet, także czuwanie nad praktykami studenckim, szkoleniami pracowników, konferencjami, koordynacja wizyt gości, wycieczek, zawieranie umów na prace zlecone. Niemniej, największy nakład pracy dotyczył obsługi administracyjnej i finansowej projektów naukowo-badawczych, które niemalże od początku XXI wieku realizowane są przez bibliotekarzy z wielkim rozmachem.
Liliana Lewandowska