Działalność naukowa Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu (cz. 3)
Od końca lat siedemdziesiątych oddział zajmował się dodatkowo sprzedażą publikacji dotyczących biblioteki i jej zbiorów, wydawanych przez wydawnictwo uniwersyteckie. Współpracy takiej zaniechano jednak na pewien czas w roku 1983 w związku z żądaniem Działu Wydawnictw UMK „zwrotu wszystkich publikacji będących […] w komisie”18, by wznowić ją dopiero w październiku 1986 roku.
Przez wiele lat pracownicy biblioteki podejmowali trud pozyskiwania prywatnych księgozbiorów, których warunki przejęcia omawiano zwykle podczas wyjazdów służbowych, także za granicę. W ten sposób załatwiano również sprawy związane z wymianą czasopism i książek. Pobyty takie trwały zwykle kilka tygodni i owocowały nie tylko podjętą współpracą czy pozyskanymi darami, ale i zwykłą pracą badawczą, polegającą na przygotowywaniu kwerend, czy też przeszkoleniem w zakresie bibliotekarskim. Jednakże z początkiem lat osiemdziesiątych w związku z planowanym wyjazdem M. Śliwińskiej na staż i z uwagi na zmianę przepisów prawnych wstrzymano niektóre wyjazdy (głównie praktyki zewnętrzne) dla pracowników biblioteki. Wysłanie ich na koszt własny było jednocześnie ze względów finansowych niemożliwe. Jest to prawdopodobnie moment, w którym po raz pierwszy poruszony został problem poszukiwania zewnętrznych możliwości finansowania.
Od 1986 roku służbę w oddziale rozpoczęła kustosz mgr E. Pogorzelska. Wśród projektów naukowych, realizowanych wówczas zespołowo wymienić należałoby m.in. Bibliografia publikacji pracowników UMK 1976-198519 czy też Informator o bibliotekach województwa toruńskiego20. Bibliotekarze uczestniczyli także zwyczajowo w różnych szkoleniach i kursach. Z większych prac badawczych wzmiankuje się m.in. udział kustosza dr. J. Domasłowskiego, Oddział Zbiorów Graficznych, w pracach dwóch resortowych programów z zakresu historii sztuki, prowadzonych przez Instytut Historii Sztuki UAM w Poznaniu. Niestety, z uwagi na sytuację finansową uniwersytetu zawieszono kursy, kursokonferencje i praktyki organizowane przez Centrum Informacji Naukowej Technicznej i Ekonomicznej (CINTE).
Interesującym faktem w historii sprawozdawczej oddziału jest bez wątpienia obszerna, sporządzona w roku 1986 lista wniosków i sugestii co do efektywnej jego działalności i współpracy z innymi sekcjami biblioteki. W głównej mierze wspomina się o nowych rozwiązaniach w zakresie spraw administracyjnych oraz sporządzania dokumentacji zarówno na płaszczyźnie samego uniwersytetu i porozumienia z jednostką centralną, tj. rektoratem, jak i w ramach wewnętrznej działalności biblioteki. Wśród rozpatrywanych zagadnień znalazły się m.in. kwestie corocznego obowiązku sprawozdawczego i ilości sporządzanych raportów, terminu przysposobienia bibliotecznego, planowanych wizyt gości w bibliotece, które należy odpowiednio przygotować, oraz obowiązku uprzedniego zgłaszania w oddziale chęci udziału w konferencjach naukowych i naradach roboczych. M. Nędzewicz sugerowała usprawnienie obiegu informacji między kierownikami oddziałów i poszczególnymi pracownikami biblioteki, dzięki czemu sprawy rozwiązywane byłyby terminowo, bez zbędnych zakłóceń, a jednocześnie w „poczuciu odpowiedzialności za pracę”21 i pracownika. Poruszona została również kwestia składania przez bibliotekarzy raportów w zakresie prowadzonych prac naukowo-badawczych, gdyż umieszczenie w planie prac danego tematu oznaczało jednocześnie „możliwość uzyskania wolnego dnia na wyjazd związany z realizacją tych prac i pokrycia delegacji, a także wysunięcia do nagrody naukowej. […] Zgłoszenie publikacji [leżało] również w interesie pracownika, ponieważ każdemu bibliotekarzowi, pracującemu naukowo, [zależeć powinno] na ujęciu jego nazwiska w bibliografii prac pracowników UMK”22. Z kierownikiem Oddziału Prac Naukowych należało również dla celów ewidencyjnych konsultować praktyki wewnętrzne. Zalecano kierowanie młodych pracowników do oddziału „celem dokonania ogólnego wprowadzenia i wciągnięcia do kartoteki osobowej pracowników”23.
Pod koniec lat osiemdziesiątych zmniejszeniu ulega liczba prowadzonych w bibliotece tematów naukowo-badawczych, co związane było bezpośrednio z odejściem z pracy kilku pracowników, „którzy od lat wykazywali się poważną działalnością naukową”24. Grupę nowo przyjętych stanowili tymczasem w dużej mierze ludzie młodzi, którzy musieli najpierw przygotować się do służby w bibliotece. Warto zauważyć, że w tym samym czasie proporcjonalnie zwiększa się liczba uczestników różnych konferencji i sympozjów naukowych, którzy podejmowali się przygotowania i wygłoszenia referatów. Obok staży i szkoleń wyjazdy, którym towarzyszyły zwykle obserwacje, zdobywanie doświadczenia i konkretnych informacji, mogły być wielokrotnie wykorzystywane w kolejnych latach pracy naukowej, zawodowej i działalności organizacyjnej. Tendencja taka pozostała do dnia dzisiejszego.
Do ważniejszych, aczkolwiek niezbyt obszernych publikacji tego okresu należałoby zaliczyć zapewne informator o bibliotece, sporządzony w języku niemieckim przez Marię Nędzewicz, i opublikowany w Oldenburgu pt. Die Mikołaj-Kopernik-Universitätsbibliothek in Toruń25. Bez wątpienia odegrał on dużą rolę w ramach współpracy z wieloma instytucjami naukowymi na Zachodzie.
Do większych wydarzeń lat osiemdziesiątych należy m.in. sesja naukowa, zorganizowana przez bibliotekę przy współpracy z Zakładem Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej z okazji stulecia urodzin kustosza Mikołaja Dzikowskiego i poświęcona problemom klasyfikacji rzeczowej i opracowania karto grafików w bibliotekach. W sesji wzięło udział 80 uczestników, a „z referatami wystąpiło dwóch pracowników biblioteki, dr H. Baranowski, który przedstawił sylwetkę kustosza M. Dzikowskiego, oraz mgr L. Popławska, która wygłosiła prelekcję pt. Katalog atlasów Biblioteki Uniwersyteckiej w Wilnie, opracowany przez kustosza M. Dzikowskiego”26 (28 czerwca 1984 r.). Z upoważnienia Ministerstwa Edukacji Narodowej biblioteka zorganizowała również „w dniach 15–16 listopada 1989 roku Konferencję Dyrektorów Bibliotek Naukowych Szkół Wyższych, która w całości poświęcona była wypracowaniu wspólnego stanowiska dyrektorów bibliotek w sprawie zapisów bibliotecznych w przygotowywanej nowej ustawie o szkolnictwie wyższym i wyrażeniu opinii o innych przepisach określających status bibliotek i bibliotekarzy oraz ich miejsce w szkole wyższej”27. Na konferencji, na której przyjęto szereg uchwał do przekazania MEN, wystąpił m.in. ówczesny dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu Stefan Czaja.
Liliana Lewandowska
18 Sprawozdanie za 1983 r. – Archiwum BUMK, sygn. 1/219.
19 Zob. Bibliografia publikacji pracowników UMK za lata 1966–1975, oprac. H. Baranowski, R. Bury, Toruń 1978. Bibliografia publikacji pracowników UMK za lata 1976–1985, oprac. H. Baranowski, cz. 1–2, Toruń 1990.
20 Zob. A. Bogłowska, Informator o bibliotekach województwa toruńskiego, Toruń 1989.
21 Sprawozdanie za 1986 r. – Archiwum BUMK, sygn. 1/222.
22 Ibidem.
23 Ibidem.
24 Sprawozdanie za 1988 r. – Archiwum BUMK, sygn. 1/224.
25 M. Nędzewicz, Die Mikołaj-Kopernik-Universitätsbibliothek in Toruń, Oldenburg 1989.
26 Sprawozdanie za 1984 r. – Archiwum BUMK, sygn. 1/220.
27 Sprawozdanie za 1989 r. – Archiwum BUMK, sygn. 1/225.